Certyfikacja w IT – przegląd możliwości (SM, PM)


CERTYFIKACJA, IT, OCZAMI MANAGERA / sobota, 20 lutego, 2021

Certyfikacja. Myślimy o niej w różnych momentach naszej zawodowej ścieżki. Czasami posiadamy już bardzo bogate doświadczenie i chcemy, aby znalazło ono swoje odzwierciedlenie na papierze. Innym razem szukamy egzaminu, który zmotywuje nas do poszerzenia i usystematyzowania naszej wiedzy, a dodatkowo stanie się później dla nas przepustką do wymarzonej pracy. Zdarza się również i tak, że jesteśmy jeszcze poza branżą i w certyfikacie widzimy solidną porcję uporządkowanego materiału, +100 do pewności siebie podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Niezależnie jednak od tego, w której z wymienych okoliczności się znajdujemy, pozostaje zasadnicze pytanie. Który certyfikat wybrać?

Właśnie dlatego przygotowałam dla Was przegląd najbardziej popularnych certyfikacji dla menedżerów projektów i scrum masterów w IT. Oczywiście nie obędzie się od moich komentarzy i doświadczeń, a także wniosków, jakie wyciągnęłam poszukując informacji na ten temat w sieci oraz wśród znajomych z branży. Jeśli bardziej od przeglądu dostępnych możliwości interesowałaby Was odpowiedź na pytania: Czy certyfikacja w IT ma znaczenie? Czy warto inwestować w nią czas i pieniądze? Już teraz zapraszam Was na drugą część tego artykułu, który ukaże się za tydzień.

APMG International Project Management (AgilePM)

Agile PM znany również jako APMG International Project Management jest certyfikatem istniejącym na rynku od 2010-tego roku wydawanym przez organizację APMG International. Przez twórców uznawany jest za wiodący framework i certyfikację agilową dla menedżerów projektów
z 150 000 przeprowadzonych sesji zorganizowanych na całym świecie. Do wyboru mamy trzy możliwości: certyfikację na poziomie Agile PM Foundation, Agile PM Practitioner (wymagany level foundation) oraz recertyfikację zwiazaną z utrzymaniem tytułu Agile PM Practitioner.

Co istotne, dla tej certyfikacji szkolenie przygotowujące NIE JEST prerekwizytem. Jeśli czujecie się na siłach możecie zakupić sam egzamin i do niego podejść. Istnieje również opcja wykupienia szkolenia przygotowującego, tak zwanego exam-prep. W tym przypadku mamy możliwość wyboru jednej z (na moment pisania tego artykułu) 17-stu firm posiadających akredytację do świadczenia takich usług. Ich listę znajdziecie na oficjalnej stronie certyfikacji.

Osobiście do egzaminu AgilePM Foundation podeszłam w sierpniu ubiegłego roku. Muszę przyznać, że jako wieloletni praktyk Scruma treści prezentowane na szkoleniu przygotowującym (trwającym dwa dni) uważałam za dosyć podstawowe. Sam egzamin również nie był trudny i niemalże cała grupa zdecydowała się do niego podejść bezpośrednio po drugim dniu szkolenia. Jednocześnie, przygotowując się do egzaminu, w oczy rzuciła mi się ogromna ilość nazw i pojęć, ltóre w moim przekonaniu trudno 1:1 przenieść do rzeczywistości praktyki projektowej. Więcej o moich przemyśleniach związanych z tym certyfikatem przeczytacie tutaj:

Certyfikaty Scrum.org

Bardzo dużą popularnością w IT cieszą się certyfikaty wydawane przez organizację Scrum.org. Uważam, że jest to miejsce, do którego powinniście się udać nawet, jeśli w najbliższej przyszłości nie zamierzacie podchodzić do żadnego z ich certyfikatów. O tym, jak skutecznie wykorzystać je do poszerzania naszej wiedzy z zakresu Agile, pisałam tutaj:

Scrum.org oferuje nam szereg certyfikatów na różnym stopniu zaawansowania. Znajdą tam coś dla siebie zarówno Product Ownerzy, Scrum Masterzy, Project Managerowie, liderzy czy deweloperzy.

Największą popularnością cieszą się obecnie PSM I (Professional Scrum Master I) oraz PSPO I (Professional Scrum Product Owner I), zaraz po nich wśród bardziej doświadczonych osób również PSM II oraz PSPO II.

W mojej ocenie egzaminy Scrum.org są dużo trudniejsze aniżeli certyfikacja AgilePM. Oprócz sławnego Scrum Guide’a, który koniecznie należy kilkukrotnie przeczytać i dobrze zrozumieć, wymagają umiejętności praktycznego stosowania zasad Scruma. W przypadku PSM I oraz PSPO I na rozwiązanie testu zawierającego 80 pytań mamy zaledwie 60 minut, a dla uzyskania certyfikacji wymagane jest 85% poprawnych odpowiedzi. Oznacza to zaledwie 45 sekund na odpowiedź na pojedyncze pytanie!

Latem ubiegłego roku w bardzo krótkiej odległości czasowej zdałam certyfikaty AgilePM Foundation oraz PSPO I. Porównując je ze sobą muszę powiedzieć, że PSPO I był trudniejszy i pozwolił mi na zyskanie zdecydowanie większej wiedzy praktycznej. Jeśli jesteście ciekawi moich wrażeń z AgilePM Foundation, opisałam je tutaj.

Więcej na temat certyfikacji Scrum.org znajdziecie w artykule Certyfikacja Scrum.org czyli jak skutecznie pogłębić swoją wiedzę, gdzie podpowiadam, jak korzystać z materiałów portalu oraz skutecznie przygotować się do egzaminów.

PMI Agile Certified Practitioner

PMI Agile Certified Practitioner jest certyfikatem przeznaczonym dla praktyków pracujących w środowisku agilowym niezależnie od roli. W gruncie rzeczy ma na celu udowodnienie bogatego doświadczenia i wiedzy jego posiadacza związanej z pracą w zespołach działających zwinnie. Podobnie jak w przypadku innych certyfikatów wydawanych przez PMI (Project Management Institute), chcąc ubiegać się o PMI-ACP musimy spełnić szereg prerekwizytów:

  • wykształcenie wyższe
  • 21 godzin udokumentowanego szkolenia dotyczącego środowisk zwinnych
  • Co najmniej 12 miesięcy ogólnego doświadczenia projektowego w ciągu ostatnich 5 lat
  • Co najmniej 8 miesięcy doświadczenia pracy w środowisku agilowym w ciągu ostatnich 3 lat

Sam egzamin składa się ze 120 pytań wielokrotnego wyboru, na które musimy odpowiedzieć w ciągu 3 godzin.

Patrząc na polski rynek IT PMI-ACP nie wydaje się być pierwszym wyborem. Nie należy jednak zapominać, że jest akredytowanym i wymagającym certyfikatem wydawanym przez PMI i sam ten fakt sprawia, że zyskuje na znaczeniu.

SAFe- Scaled Agile Framework

W kontekście świata Agile często możemy spotkać się również z frameworkiem SAFe czyli Scaled Agile Framework. Jest on powszechnie używany szczególnie w większych organizacjach, gdzie skalowalność odgrywa istotną rolę. Jeśli macie już spore doświadczenie w pracy w projektach zwinnych i rozważacie uczestnictwo w większych przedsięwzieciach, warto również wziąć tę certyfikację pod uwagę.

PMP

PMP czyli Project Management Professional jest jednym z najstarszych i najbardziej cenionych certyfikatów dla managerów projektów, szeroko uznawanych na całym świecie. Mówi się, że posiadając PMP jesteście gotowi sprostać wymaganiom pracodawców niezależnie od branży. PMP wydawane jest przez amerykański Project Management Institute, organizację zrzeszającą ekspertów zajmujących się zarzadzaniem projektami z całego świata.  W moim przekonaniu jest to certyfikat, w który zdecydowanie warto zainwestować czas i pieniądze. Jego znaczenie podnosi również fakt, że nie może go zrobić każdy. Wymagane jest znaczące doświadczenie zawodowe. O szczegółach przeczytacie w poniższym artykule.

ITIL

ITIL, a więc skrót od Information Technology Infrastructure Library to zbiór praktyk, a także usystematyzowane i stosowane przez liczne firmy, organizacje i instytucje na całym świecie podejście do zarządzania usługami IT. Certyfikaty ITIL obecnie występują w zaktualizowanej, czwartej wersji, stąd nazwa ITIL 4. Certyfikacja dedykowana jest głównie osobom zarządzającym projektami w IT.

Na dzień dzisiejszy wyróżniamy następujące rodzaje certyfikatów ITIL:

  • ITIL 4 Foundation
  • ITIL 4 Managing Professional Transition Module
  • ITIL 4 Specialist: Create, Deliver and Support (CDS)
  • ITIL 4 Specialist: Drive Stakeholder Value (DSV)
  • ITIL 4 Specialist: High Velocity IT (HVIT)
  • ITIL 4 Direct Plan and Improve (DPI)

PRINCE2

PRINCE2 czyli PRojects in Controlled Environments stanowi opartą na procesach metodykę zarządzania projektami i jednocześnie program certyfikacji dla praktyków. Odnosi się do projektów „w sterowalnych środowiskach” i jest ceniona oraz rozpoznawana na całym świecie.

Certyfikacja jest podzielona na dwa różne poziomy – Foundation i Practitioner. Poziom Foundation jest wstępem do zasad, tematów i procesów PRINCE2. Szkolenie to uczy, jak konsekwentnie realizować projekty na czas i w ramach budżetu, zarządzać ryzykiem i łagodzić dostrzegane problemy. Następnie na poziomie Practitioner przechodzimy do zagadnień dotyczących stosowania i odpowiedniego dostosowywania PRINCE2 do potrzeb i problemów konkretnych scenariuszy projektów.

Jaki kierunek obrać?

Naturalnym w tym momencie byłoby postawienie pytania, którą certyfikację w takim wypadku warto wybrać- PRINCE2 czy też wspomniane wcześniej PMP? Bardzo dobre porównanie pomiędzy tymi dwoma róznymi frameworkami do zarządzania projektami znajdziemy na blogu SimpliLearn. W tym artykule pozwolę sobie jedynie na zamieszczenie dwóch ciekawych infografik.

Okazuje się mianowicie, że wybór pomiędzy certyfikatem PMP a PRINCE2 zależy od regionu, w którym zamierzamy poszukiwać zatrudnienia. Wciąż pewne części świata mają swoje preferencje:

żródło: SimpliLearn.com

Ciekawie prezentuje się również porównanie korzyści płynącej z obydwu certyfikatów:

żródło: SimpliLearn.com

Interesujące wydaje się również porównanie PMP oraz PRINCE2 z certyfikatem ITIL 4. Tutaj różnica wydaje się bardziej oczywista. PMP oraz PRINCE2 to metodyki zarządzania projektami agnostyczne branżowo, a więc niezwiązane z jedną konkretną branżą. Z kolei ITIL 4 jest certyfikatem dotyczącym typowo zarządzaniem serwisami w IT.

W celu lepszego zwizualizowania tych różnic porównajmy certyfikację ITIL4 i PRINCE2:

źródło: bmc.com

Podobnie sprawa ma się w przypadku zaprezentowanych wcześniej certyfikacji agilnych. Każda z nich poświadcza w pewnym sensie nasze umiejętności, nie wszystkie jednak w takim samym stopniu będą pasować do naszej drogi. Decyzja o odpowiedniej ścieżce certyfikacji powinna być zawsze podejmowana w subiektywym odniesieniu do konkretnej osoby.

18 Replies to “Certyfikacja w IT – przegląd możliwości (SM, PM)”

  1. Właśnie rozpoczęłam kolekcjonowanie certyfikatów bo widzę, że pomimo dużego doświadczenia praktycznego jako PM, rynek tego papieru oczekuje.
    Zaczynam od Agile PM. Następnie ITIL. Marzę o PMP, się to wymaga więcej czasu. Dzięki Twoim artykułom w międzyczasie zrobię PRINCE 2 i może coś ze Scrum. Dzięki!

    1. Hej, a czy mogę prosić o poradę, od którego kursu najlepiej zacząć przy przebranżowieniu? Już niemal odrzuciłam Scrum, ale po przeczytaniu tego artykułu wraca do gry. Rozważam Agile PM Foundation, Scrum (PSM, PSK, PSU?) lub ITIL. Nie mam jeszcze doświadczenia w pracy na stanowisku PM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.