Hardware, software, firmware – czy wiesz, jaka jest pomiedzy nimi różnica?


IT, IT-DLA-ZIELONYCH / niedziela, 24 maja, 2020

W dzisiejszym wpisie skupimy się na podstawach. Obecnie bardzo często możecie usłyszeć o sofcie, który na przykład nie działa. Innym razem ktoś stwierdza, że prawdopodobnie przyczyna leży po stronie hardware’u. Czy wiesz, co mają na myśli te osoby?

Oprogramowanie może przyjmować różne formy. Podział na software, hardware i firmware jest jednym z bardziej ogólnych podziałów.

Bardzo często już samo rozróżnienie pomiędzy softwarem a hardwarem sprawia wiele problemów, nie wspominając już o sytuacji, kiedy pojawia nam się jeszcze firmware.

Hardware.

Hardware powinniście kojarzyć z czymś fizycznym, ze sprzętem. Jest to coś rzeczywistego, czasami się psuje, może się również zużyć.Możesz go zobaczyć na własne oczy i dotknąć palcami. Do przykładów hardware’u należą:

  • Tablet
  • Smartfon
  • Układy scalone
  • Procesory
  • Mikrokontrolery

Software.

Software należy kojarzyć z czymś wirtualnym, może być skopiowany, usunięty, uruchomiony.

Ze względu na to, że nie jest to nic fizycznego, nie dotyczą go fizyczne ograniczenia związane z jego produkcją- przykładowo do produkcji elementu hardwarowego potrzebujemy określoną ilość materiału, aby wyprodukować dwa takie elementy dwukrotnie więcej. Przeciwnie jeśli chodzi o software możemy go po prostu skopiować 2- lub 100-krotnie i nie będzie to powodować żadnych dodatkowych nakładów materiałów.

Przykładami software’u mogą być:

  • przeglądarki internetowe
  • pakiet Microsoft Office
  • Oprogramowanie antywirusowe

Kiedy więc psuje się laptop jednym z podstawowych stwierdzeń, jakie możecie usłyszeć z ust osoby mającej zająć się naprawą będzie “Sprawdzimy, czy jest to problem z hardware’m czy z software’em”. Oznacza to, że przedmiotem identyfikacji będzie fakt, czy przepaliła nam się jakaś część, czegoś brakuje, coś się ułamało (hardware) czy też przeciwnie tym razem przyczyną jest błąd oprogramowania.

Gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla firmware’u?

Firmware.

Firmware to taki specjalny rodzaj software’u dedykowany dla określonego hardware’u. Mimo że nie jest aż tak popularnym pojęciem jak hardware czy software, firmware jest wszędzie począwszy od mikrofalówki, pralki, a skończywszy na komputerach i smartfonach. Firmware ma bardzo wąskie przeznaczenie dla konkretnego typu hardware’u, zazwyczaj nie jest aktualizowany przez użytkownika końcowego, a raczej producenta, serwis. W przypadku komputerów firmwarem jest BIOS (Basic Input/Output System). 

2 Replies to “Hardware, software, firmware – czy wiesz, jaka jest pomiedzy nimi różnica?”

  1. Embarking on a journey to master Google Cloud Platform (GCP) is a significant step for individuals and businesses looking to harness the full potential of cloud computing. Brolly Academy, a renowned institution in Hyderabad, is at the forefront of providing comprehensive GCP training, empowering learners to navigate the complexities of cloud technology seamlessly.
    GCP Training In Hyderabad

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.