Certyfikacja Scrum.org czyli jak skutecznie pogłębić swoją wiedzę


CERTYFIKACJA, OCZAMI MANAGERA / sobota, 13 lutego, 2021

Świat Agile wkroczył do branży IT już na dobre i nie brakuje osób, które poszukują możliwości certyfikacji właśnie w tym zakresie. Dodatkowo często zależy im na poszerzeniu własnej wiedzy, znalezieniu materiałów, idealnie darmowych, które pomogłyby w ustrukturyzowany sposób przejść z punktu A do punktu B. Niewątpliwie organizacja Scrum.org zaspokaja obydwie te potrzeby. Do tego stopnia, że subiektywnie pozwolę sobie uznać oferowane przez nią ścieżki za jedne z najbardziej popularnych obecnie ścieżek certyfikacyjnych.

Przystępne źródło wiedzy

Uważam, że Scrum.org to miejsce, do którego powinniście się udać nawet, jeśli w najbliższej przyszłości nie zamierzacie podchodzić do żadnego z ich certyfikatów. Portal oferuje nam darmowe ścieżki dokształcające:

Było to dla mnie bardzo wartościowe uzupełnienie wiedzy przed egzaminem oraz pomoc w jeszcze lepszym zrozumieniu Scrum Guide’a. Co ciekawe, na stronie znajdziemy również podzielone na sekcje podsumowanie agilowych kompetencji, które może pomóc nam w zaprojektowaniu dalszych kroków w nauce. Nie będziecie rozczarowani, jeśli najefektywniej uczycie się przez oglądanie wideo. Scrum.org przygotował również i takie materiały. Znajdziecie je w sekcji Featured Videos.

Certyfikaty

Scrum.org oferuje szereg certyfikatów na różnym stopniu zaawansowania. Znajdą tam coś dla siebie zarówno Product Ownerzy, Scrum Masterzy, Project Managerowie, liderzy czy deweloperzy.

Patrząc na rynek IT największą popularnością wśród zdających cieszą się obecnie PSM I oraz PSPO I. Zaraz po nich wśród bardziej doświadczonych osób również PSM II oraz PSPO II.

W mojej ocenie egzaminy Scrum.org są dużo trudniejsze aniżeli certyfikacja AgilePM. Oprócz sławnego Scrum Guide’a, który koniecznie należy kilkukrotnie przeczytać i dobrze zrozumieć, wymagają umiejętności praktycznego stosowania zasad Scruma. W przypadku PSM I oraz PSPO I na rozwiązanie testu zawierającego 80 pytań mamy zaledwie 60 minut, a dla uzyskania certyfikacji wymagane jest 85% poprawnych odpowiedzi.

Warto wspomnieć, że w sieci krąży obecnie bardzo dużo wszelakich egzaminów testowych, dotyczących szczególnie PSM I oraz PSPO I. Począwszy od oficjalnych egzaminów testowych ze Scrum.org, a kończąc na aplikacji mobilnej Scrum Test. Istotne jest, abyście przed przystąpieniem do rzeczywistego egzaminu byli w stanie rozwiązywać je bezbłędnie. Tylko dzięki solidnemu przygotowaniu unikniecie rozczarowania. 0,75 minuty czyli 45 sekund na pytanie, to naprawdę bardzo mało czasu!

Na podstawie mojego doświadczenia dobre opanowanie materiałów dostępnych w sieci pozwali Wam również przyzwyczaić się do formy egzaminu, a także przy odrobinie szcześcia zaoszczędzić czas na kilku pytaniach w jego trakcie. Tutaj chciałabym podkreślić słowo kilku. Same egzaminy, nawet te na poziomie pierwszym, są bardzo wymagające, a pytania rzadko się powtarzają.

Latem ubiegłego roku w bardzo krótkiej odległości czasowej zdałam certyfikaty AgilePM Foundation oraz PSPO I. Porównując je ze sobą muszę powiedzieć, że PSPO I był zdecydowanie trudniejszy i pozwolił mi na zyskanie o wiele większej wiedzy praktycznej. Jeśli jesteście ciekawi moich wrażeń z AgilePM Foundation, opisałam je tutaj.

Ciekawe porady dotyczące tego, jak przygotować się do PSM, PSPO oraz CSM znajdziecie również na Agile Hunters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.