Co spędza sen z powiek liderów IT? 8 głównych wyzwań.


IT, OCZAMI MANAGERA / piątek, 3 marca, 2023

Lider w IT. To miejsce, do którego docieramy różnymi drogami, w różny sposób. Niektórzy z nas od początku planują w tym kierunku swój rozwój. Kończą studia informatyczne i świadomie idą w stronę project managementu lub zarządzania produktem. Inni decydują się na ścieżkę programistyczną, by po kilku latach stać się liderem technicznym lub zmienić rolę. Jeszcze inni, i pragnę podkreślić, że jest tych osób coraz więcej, przychodzą do IT z zupełnie innych obszarów. Wykorzystują swoje bogate doświadczenie i odmienność spojrzenia.

To, co z pewnością łączy te wszystkie osoby, to wyzwania, przed którymi na co dzień stają. Jak się okazuje nie ma grupy bardziej uprzywilejowanej. Osoby z zapleczem technicznym muszą pracować nad umiejętnościami managerskimi i na odwrót- liderzy, dla których IT to nowość, koncentrują się mocniej na kompetencjach technicznych IT. Dzisiaj postanowiłam podsumować dla Was główne wyzwania, z jakimi mierzymy się każdego dnia jako liderzy w IT.

Jakie wyzwania stoją przed liderami w IT

  1. Podążanie za zmieniającą się technologią – IT zmienia się nieustannie. Nie powiedziałabym, że są to zmiany drastyczne z dnia na dzień, ale drobne aktualizacje i większe piwoty składają się na dynamiczny rozwój. Jako liderzy warto, abyśmy orientowali się zarówno w nowościach technologicznych jak i nowych sposobach realizacji zadań, zmianach w standardach. Orientowali się oczywiście nie tylko teoretycznie, ale na tyle, aby być w stanie realnie wprowadzać zmiany operacyjne w naszych organizacjach. Oczywistym przykładem wydaje się tutaj chat GPT, ale także w szerszym rozumieniu wykorzystywanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do ulepszania procesów biznesowych.
  2. Zarządzanie ryzykiem związanym z cyberbezpieczeństwem, takim jak wycieki danych, phishing, zgodność z regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych (GDPR).
  3. Zarządzanie kompetencjami organizacji – przyciąganie do organizacji i utrzymywanie w firmie talentów IT potrzebnych do realnego rozwoju i dostarczania usług klientom. Wyzwaniem może być tu bardzo trudny rynek, w dużej mierze pracownika, a także dbanie o rozwój umiejętności pracowników przez dobór odpowiednich szkoleń
  4. Równoważenie potrzeby wprowadzania innowacji technologicznych z restrykcjami finansowymi, np. dotyczącymi budżetu. Dokonywanie odpowiednich decyzji odnośnie inwestycji w infrastrukturę i narzędzia. Wyzwanie to jest o tyle istotne, że bez dbałości o utrzymanie pewnych nowoczesnych standardów w przyszłości dużo trudniej (i drożej) może być nam rozwijać daną aplikację.
  5. Zapewnienie stabilności oraz wydajności złożonych systemów IT i infrastruktury wraz z odpowiednim reagowaniem (podejmowaniem właściwych decyzji) w przypadku awarii i pojawienia się trudności.
  6. Uwzględnianie inicjatyw z zakresu innowacji technologicznych w ogólnej strategii biznesowej. Rozmowy z biznesem, stakeholderami organizacji i wykazywanie zysków z inwestycji w technologię, negocjacje i perswadowanie koniecznych z technicznego punktu widzenia działań.
  7. Adaptacja do zmian w charakterze pracy jak m.in. wprowadzenie na szerszą skalę pracy zdalnej adresując przy tym takie czynniki jak infrastruktura i bezpieczeństwo.
  8. Bycie na bieżąco z rozwojem i dobrymi praktykami branży, podejmowanie decyzji odnośnie kierunków technologicznych, w które organizacja chce podążać (wytyczanie horyzontu technologicznego) i implementowanie tych strategii.

Uff spooro tego.. a to z pewnością jeszcze nie wszystko. Jakie wyzwania Tobie przychodzą do głowy, z czym aktualnie się mierzysz?

Jeśli chciałbyś dobrze przygotować się do roli lidera w IT lub dać sobie dużą pomoc w aktualnej roli, zerknij na mój program Lider w IT- praktycznie delivery.

2 Replies to “Co spędza sen z powiek liderów IT? 8 głównych wyzwań.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.