Z pracą twórczą i ogólnie pojętą kreatywnością zazwyczaj jest tak, że po prostu nas ogarnia i od tego momentu już nic nie jest takie samo. Nie inaczej było z pomysłem, który pojawił się w mojej głowie w trakcie całkiem prozaicznych czynności, z pewnością niezwiązanych z merytoryczną stroną branży IT. W pewnym momencie pomyślałam sobie, że cudownie byłoby stworzyć program, w którym nie musiałabym tłumaczyć, czym jest repozytorium i środowisko testowe!
Oczywiście niezmiennie, od kilku dobrych lat, bardzo lubię tłumaczyć podstawy branży IT. Uwielbiam tę chwilę, kiedy nagle IT przestaje być czarną magią, a osoba zaczyna rozumieć, o czym programiści wokół niej rozmawiają. W tym właśnie celu powstał program Praktycznie w IT. Tym razem jednak, chciałam iść o krok dalej. Przygotować produkt, gdzie moglibyśmy porozmawiać jak praktycy, którzy na co dzień zajmują się zespołami IT. Ludzie, którzy rozumieją podstawowy język tej branży. Zależy im jednak na czymś więcej. Na poszerzeniu horyzontów. Posłuchaniu, z jakimi problemami zmierzyli się już inni. Dla osób, które zawczasu chcą wiedzieć, co może pójść nie tak i na co warto się przygotować. Chcą odpowiednio zarządzać ryzykiem.
Tak właśnie powstał pomysł na program Praktycznie Delivery. Pomysł, który jeszcze na przełomie maja i czerwca widniał na moim todoist jako krotka adnotacja „Podsumować notatki o delivery i zdecydować o kolejnych krokach„. W czerwcu i lipcu nagrywałam pierwsze lekcje. Nad kolejnymi pracowałam w wakacyjnym otoczeniu Lazurowego Wybrzeża. Sierpień pomógł mi dokończyć ostatnie detale.
Praktycznie Delivery to zbiór 50 lekcji, które pokażą Ci IT oczami praktyków. Usłyszysz o nietuzinkowych i trudnych sytuacjach. Rozbudzisz swoją ciekawość o kolejne detale dostarczania produktów IT. Wspólnie zastanowimy się nad tym, czym tak naprawdę jest dobre delivery w IT. Przyjrzymy się również jego parametrom, czynnikom, które wpływają na jego charakter.
Program to 10 modułów zawierających lekcje uporządkowane tematycznie. Poprzez kolejne tygodnie będziemy się koncentrować zarówno na zwinnym rozwijaniu produktów IT (Agile Product Development), współpracy z innymi (Ludzie, Zespół), przywództwie (Leadership), a także poszczególnych obszarach dotyczących procesu wytwarzania oprogramowania (np. Release Management, Testowanie, Specyfika i dylematy delivery w IT).
Nabrać doświadczenia bez doświadczenia?
Wiele osób mówi, uważam zresztą bardzo słusznie, że w procesie przebranżowienia kluczowy jest moment znalezienia pierwszej pracy w IT. Otwiera nam ona możliwości zyskania doświadczenia, o które tak wielu pracodawców pyta na rozmowach rekrutacyjnych. Co jednak zrobić, jeśli owego doświadczenia jeszcze nie mamy lub też pracujemy w IT od niedawna? Pomyślałam, że warto by było dać innym możliwość wyróżnienia się na rynku pracy wykazując się proaktywnością i chęcią poznania przynajmniej doświadczeń innych. Takie osoby są bardziej świadome. Dużo lepiej radzą więc sobie stawiając czoła pierwszym obowiązkom w świecie IT. Tak bogate przygotowanie merytoryczne docenia coraz większa liczba pracodawców.
Brand new w świat!
Tak więc oddaję dzisiaj w Wasze ręce zupełnie nowy, jednak niezmiennie PRAKTYCZNY program. Z biegiem czasu z pewnością będę go rozbudowywać o nowe doświadczenia. Zarówno te własne, jak i zasłyszane od koleżanek i kolegów z branży. Chciałabym, abyście Praktycznie Delivery postrzegali jako pigułkę doświadczeń IT i przewodnik po dostarczaniu oprogramowania. Niech służy!