NFT: Non-fundable tokens


IT, IT-DLA-ZIELONYCH / niedziela, 20 listopada, 2022

Czym jest NFT? Czy kiedyś się zastanawiałeś? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu pojęciu pozostając jednocześnie w temacie kryptowalut. Jeśli nie czytałeś jeszcze pierwszej części serii o kryptowalutach, serdecznie Cię do tego zachęcam. Znajdziesz ją tutaj.

Przejdźmy jednak do meritum. Czym jest NFT? Aby wyjaśnić to pojęcie, najpierw musimy zrozumieć, czym w świecie kryptowalut jest token.

Token.

Token to wirtualna waluta, reprezentująca kryptowaluty, zamienne, zbywalne aktywa lub narzędzia rezydujące na ich własnych blockchainach. Tokeny kryptowalutowe mogą służyć jako narzędzie do zbierania funduszy w crowdfundingu, a także jako substytut innych rzeczy (źródło: binance.com).

Non-fungible tokens.

Skrót NFT oznacza non-fungible token, czyli niewymienialny token. Możemy po tej definicji stwierdzić, że mamy do czynienia z aktywem niepowtarzalnym, kolekcjonerskim, jedynym w swoim rodzaju.

NFT może przybierać różne formy. Może być zdjęciem JPG, gifem, filmem, plikiem tekstowym. Musi mieć zapis cyfrowy, który jest deklaracją, certyfikatem, że dany plik istnieje wyłącznie w jednej kopii.

Być może wydaje Ci się, że jest to stosunkowo nowe pojęcie, wszak dopiero ostatnio o NFT zrobiło się naprawdę głośno, jako o sposobie sprzedawania i kupowania między innymi dzieł sztuki. Nic jednak bardziej mylnego, sam NFT istnieje już od 2014 roku, wtedy jednak nie był tak popularny.

Zastanawiasz się jednak prawdopodobnie, co to znaczy, że token NFT jest niewymienialny? Jak wobec tego służy do zakupu i sprzedaży dzieł sztuki?🧐

🔸Zarówno za NFT jak i kryptwalutami stoi technologia blockchain (Pamiętasz? Pisałam o niej kilka tygodni temu)

🔸Kryptowaluty są jednak wymiennie, co oznacza, że można nimi handlować i wymieniać na prawdziwe fizyczne pieniądze. Mają też taką samą wartość – np. jeden Bitcoin jest zawsze równy innemu Bitcoinowi. NFT są różne. Każdy z nich może mieć inną wartość. Każdy ma także unikalny podpis cyfrowy, który uniemożliwia wymianę NFT lub wymianę między sobą. Stąd nazwa „niewymienialny”. Można je jednak sprzedawać na rynku wtórnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.