Świat krypto.


IT, IT-DLA-ZIELONYCH / sobota, 5 listopada, 2022

Teraz niemal każdy mówi o krypto. To słowo stało się w zasadzie utartym szlagierem, ale czy je rozumiemy? W dzisiejszym artykule przejdziemy przez najważniejsze pojęcia ze świata kryptowalut i złożymy wszystko w jedną całość.

Kryptologia.

Zacznijmy od podstaw, a więc od gałęzi nauki zajmującej się „krypto”. Czym w informatyce jest sama kryptologia?

Kryptologia to dziedzina wiedzy o przekazywaniu informacji w sposób zabezpieczony przed niepowołanym dostępem. Dzielimy ją na:

🌳 kryptografię – zajmującą się utajnianiem wiadomości

🌳 kryptoanalizę – zajmującą się deszyfrowaniem wiadomości, przełamywaniem zabezpieczeń

Kryptologia ma szerokie zastosowanie w obecnym świecie; wykorzystuje się ją np. w rozwiązaniach zapewniających bezpieczeństwo kart bankomatowych, haseł komputerowych i handlu elektronicznego.

Kryptowaluty.

Kryptowaluta jest walutą cyfrową zaprojektowaną do działania jako środek wymiany w sieci komputerów niezależnie od jakiegokolwiek urzędu, rządu, banku, zewnętrznej instancji. Jej posiadanie odnotowywane jest w bazie rekordów, która, jak przeczytamy poniżej, jest niemutowalna, a więc nieedytowalna wstecz. Oznacza to, że zawsze dysponujemy historią transakcji.

Czym jest blockchain?

Ręka do góry, kto jeszcze ani razu nie słyszał o blockchainie!😅😉 Czasami mam wrażenie, że wyskakuje wręcz z lodówki! Nie może go więc zabraknąć również i tutaj.

Blockchain to rozproszona baza danych lub inaczej ledger, który jest współdzielony pomiędzy węzłami danej sieci komputerowej, w tym przypadku Internetu. Jako baza danych blockchain przechowuje informacje elektronicznie w formie cyfrowej.

Swoją sławę zyskał głównie dzięki kryptowalutom💵, gdzie wykorzystuje się go do przechowywania bezpiecznych i zdecentralizowanych (niezapisanych w jednym miejscu) informacji o transakcjach.

Moglibyśmy jednak zapytać – co w blockchainie jest takiego szczególnego? Blockchain gwarantuje wiarygodność i bezpieczeństwo rekordów danych bez angażowania strony trzeciej. Zbiera informacje grupując je w tak zwane bloki. Każdy blok może pomieścić określoną ilość danych. Po jej zapełnieniu blok jest zamykany i linkowany do poprzedniego bloku. W ten sposób powstaje łańcuch danych zwany właśnie blockchainem.

W najbardziej popularnych formach baz danych- bazach relacyjnych- dane przechowywane są w tabelach. W blockchainie powstaje nam ciąg bloków z danymi gwarantując jednocześnie nieodwracalną oś czasu z zapisem wszystkich transakcji. W języku informatycznym powiedzielibyśmy, że dane te są niemutowalne (ang. Immutable).

Blockchain jako rozproszona baza danych znajduje zastosowanie przede wszystkim w kryptowalutach.

Co z tym bitcoinem?

Bitcoin to kolejne pojęcie, o którym wspomina teraz co drugi taksówkarz i wujek Heniek na imieninach cioci Joli. Jesteśmy bardzo mocno osłuchani z tym pojęciem, jednak nie zawsze do końca rozumiemy,
o czym mowa. Bitcoin to zdecentralizowana cyfrowa waluta, która służy do dokonywania transakcji w sieci peer-to-peer. Czym jest taka sieć peer-to-peer?To po prostu rodzaj sieci, gdzie wszystkie węzły są sobie równe, nie mamy żadnej hierarchii. Po polsku moglibyśmy z przymrużeniem oka nazwać tę sieć kolega-koledze😉

I teraz uwaga- wykorzystamy wiedzę z poprzednich akapitów! Bircoinowe transakcje poprzez kryptografię i zapisywane w publicznej rozproszonej bazie danych (inaczej mówimy w publicznym rozproszonym ledger’ze) nazywanej.. no właśnie, nie inaczej – blockchainem!

Altcoin.

Bitcoin bitcoinem, jednak obecnie coraz częściej możemy również usłyszeć o.. altcoinie. Czym on wobec tego jest?

Altcoinem nazywamy każdą kryptowalutę, poza bitcoinem.

Skąd wzięło się takie rozróżnienie? Bitcoin powstał w 2009 roku jako pierwsza kryptowaluta na świecie. Przez pierwsze lata jego istnienia, niewiele osób słyszało o idei Satoshiego Nakamoto oraz o technologii blockchain, która stoi za bitcoinem. Wówczas nie istniała żadna inna waluta wirtualna spełniające dzisiejszą definicję kryptowaluty. Zatem określenie kryptowaluta znaczyła tyle samo co bitcoin.

Kilka lat później zaczęły powstawać kolejne kryptowaluty, posiadające alternatywne dla bitcoina rozwiązania technologiczne. Za pierwszego altcoina uważa się powstałego w 2011 roku Namecoina. Niedługo po nim powstał słynny Litecoin (LTC), jako ulepszona wersja bitcoina. Obecnie istnieje ponad trzy tysiące altcoinów.

Rozróżnienie altcoin – bitcoin ma zastosowanie także w spekulacji giełdowej. Często cena większości altcoinów zachowuje się podobnie, podczas określonych ruchów ceny bitcoina. Na przykład, gdy cena bitcoina gwałtownie rośnie, ceny altcoinów mogą spadać, z uwagi na przepływ kapitału.

Popularne altcoiny to: Etherum, XRP, Litecoin, Teder i Monero.

Podsumowanie.

To już wszystko, co na dzisiaj dla Ciebie przygotowałam. Jestem ciekawa – czy obecnie świat krypto składa Ci się już bardziej w jedną całość? Czy ma to sens? Napisz do nas na kontakt@digitallyher.pl lub daj znać w komentarzu!

One Reply to “Świat krypto.”

  1. […] Czym jest NFT? Czy kiedyś się zastanawiałeś? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu pojęciu pozostając jednocześnie w temacie kryptowalut. Jeśli nie czytałeś jeszcze pierwszej części serii o kryptowalutach, serdecznie Cię do tego zachęcam. Znajdziesz ją tutaj. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.