Lider w IT. To miejsce, do którego docieramy różnymi drogami, w różny sposób. Niektórzy z nas od początku planują w tym kierunku swój rozwój. Kończą studia informatyczne i świadomie idą w stronę project managementu lub zarządzania produktem. Inni decydują się na ścieżkę programistyczną, by po kilku latach stać się liderem technicznym lub zmienić rolę. Jeszcze inni, i pragnę podkreślić, że jest tych osób coraz więcej, przychodzą do IT z zupełnie innych obszarów. Wykorzystują swoje bogate doświadczenie i odmienność spojrzenia.
To, co z pewnością łączy te wszystkie osoby, to wyzwania, przed którymi na co dzień stają. Jak się okazuje nie ma grupy bardziej uprzywilejowanej. Osoby z zapleczem technicznym muszą pracować nad umiejętnościami managerskimi i na odwrót- liderzy, dla których IT to nowość, koncentrują się mocniej na kompetencjach technicznych IT. Dzisiaj postanowiłam podsumować dla Was główne wyzwania, z jakimi mierzymy się każdego dnia jako liderzy w IT.
Jakie wyzwania stoją przed liderami w IT
- Podążanie za zmieniającą się technologią – IT zmienia się nieustannie. Nie powiedziałabym, że są to zmiany drastyczne z dnia na dzień, ale drobne aktualizacje i większe piwoty składają się na dynamiczny rozwój. Jako liderzy warto, abyśmy orientowali się zarówno w nowościach technologicznych jak i nowych sposobach realizacji zadań, zmianach w standardach. Orientowali się oczywiście nie tylko teoretycznie, ale na tyle, aby być w stanie realnie wprowadzać zmiany operacyjne w naszych organizacjach. Oczywistym przykładem wydaje się tutaj chat GPT, ale także w szerszym rozumieniu wykorzystywanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do ulepszania procesów biznesowych.
- Zarządzanie ryzykiem związanym z cyberbezpieczeństwem, takim jak wycieki danych, phishing, zgodność z regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych (GDPR).
- Zarządzanie kompetencjami organizacji – przyciąganie do organizacji i utrzymywanie w firmie talentów IT potrzebnych do realnego rozwoju i dostarczania usług klientom. Wyzwaniem może być tu bardzo trudny rynek, w dużej mierze pracownika, a także dbanie o rozwój umiejętności pracowników przez dobór odpowiednich szkoleń
- Równoważenie potrzeby wprowadzania innowacji technologicznych z restrykcjami finansowymi, np. dotyczącymi budżetu. Dokonywanie odpowiednich decyzji odnośnie inwestycji w infrastrukturę i narzędzia. Wyzwanie to jest o tyle istotne, że bez dbałości o utrzymanie pewnych nowoczesnych standardów w przyszłości dużo trudniej (i drożej) może być nam rozwijać daną aplikację.
- Zapewnienie stabilności oraz wydajności złożonych systemów IT i infrastruktury wraz z odpowiednim reagowaniem (podejmowaniem właściwych decyzji) w przypadku awarii i pojawienia się trudności.
- Uwzględnianie inicjatyw z zakresu innowacji technologicznych w ogólnej strategii biznesowej. Rozmowy z biznesem, stakeholderami organizacji i wykazywanie zysków z inwestycji w technologię, negocjacje i perswadowanie koniecznych z technicznego punktu widzenia działań.
- Adaptacja do zmian w charakterze pracy jak m.in. wprowadzenie na szerszą skalę pracy zdalnej adresując przy tym takie czynniki jak infrastruktura i bezpieczeństwo.
- Bycie na bieżąco z rozwojem i dobrymi praktykami branży, podejmowanie decyzji odnośnie kierunków technologicznych, w które organizacja chce podążać (wytyczanie horyzontu technologicznego) i implementowanie tych strategii.
Uff spooro tego.. a to z pewnością jeszcze nie wszystko. Jakie wyzwania Tobie przychodzą do głowy, z czym aktualnie się mierzysz?
Jeśli chciałbyś dobrze przygotować się do roli lidera w IT lub dać sobie dużą pomoc w aktualnej roli, zerknij na mój program Lider w IT- praktycznie delivery.
[…] Co spędza sen z powiek liderów IT? 8 głównych wyzwań. […]
Thank you , it helps me alot for my research you have posted usefull information
IOT Course In Hyderabad
Good and nice content. Thank you for sharing valuable information. Also visit our website for industrial updates and more…