Prompty, Prompt Engineering – nowy zawód czy kompetencja przyszłości?


IT / sobota, 12 sierpnia, 2023

Być może to tylko bańka, w której na co dzień żyję, ale wydaje mi się, że większość z nas co najmniej raz musiała słyszeć o promptach, które wraz z pojawieniem się publicznej wersji chatGPT na stałe zagościły już w branżowym żargonie. Gdyby jednak zdarzyło się, że ktoś z Was jeszcze tego pojęcia nie zna, dzisiaj zapraszam Was do krótkiego wpisu na ten temat.

Czym jest prompt engineering?

Inżynieria promptów czyli AI prompt engineering jest procesem tworzenia i udoskonalania zapytań kierowanych do systemów sztucznej inteligencji.

To właśnie to zapytanie, input, słowa lub tekst kierowany do systemu AI nazywamy promptem. Od jakości tych promptów zależy również jakość odpowiedzi AI, a więc i skuteczność korzystania z tego rodzaju systemów.

Prompt inżynierowie.

Ci specjaliści jeszcze do niedawna oficjalnie nie istnieli. A dokładniej oczywiście czasami można było spotkać osoby o takiej specjalizacji, ale brakowało fachowego nazewnictwa.

Prompt engineer to nowy zawód, a jednocześnie zdecydowanie zawód przyszłości💥 Prompt inżynierowie bywają niekiedy nazywani szeptuchami AI😜 Zadaniem takiego inżyniera jest tworzenie serii zapytań, które pomogą systemowi AI wydobyć swój potencjał i wygenerować jak najbardziej trafne i pożądane odpowiedzi.

Jakość zapytania (promptu) w bardzo znaczący sposób wpływa na jakość wygenerowanej z modulu AI odpowiedzi. PE trenują dany system AI ze specjalnie zaprojekowanymi promptami, aby docelowo otrzymywać jak najlepsze rezultaty. Możemy więc powiedzieć, że Prompt engineers wręcz tworzą/projektują jak najbardziej skuteczne i jak najdokładniejsze modele językowe, które pomagają innym ludziom wydajniej pracować.

Nasuwa się pytanie – skoro do niedawna ten zawód jeszcze nie istniał, skąd pozyskiwać prompt engineers? Przekwalifikowywać własnych ludzi czy też rekrutować ich z zewnątrz? Być może prompt engineering to jednak nie tyle zawód, co umiejętność/kompetencja, coraz bardziej potrzebna znacznie szerszej grupie ludzi?🧐

Gdzie angażuje się prompt inżynierów (PE)?

Zastosowań możemy na ten moment wymienić co najmniej kilka. Jestem przekonana, że z biegiem czasu ta lista będzie rosnąć:

🔥 Trenowanie modeli AI, by generowane przez nie treści były jak najdokładniejszym odzwierciedleniem zadaniego promptu(zapytania)

🔥Tworzenie chatbotów: tworzenie i trenowanie chatbotów typu “conversational”, a więc sprawiających dla klienta wrażenie rozmowy

🔥Systemy rekomendacyjne: ulepszanie systemów rekomendacyjnych, by były jak najdokładniejsze i polecały klientom najbardziej istotne opcje

A Wy? Jakie możliwości zaangażowania Prompt inżynierów widzicie w swojej branży? Być może jesteście zdania, że prompt engineering to nie tyle nowy zawód, co kompetencja przyszłości? Podzielcie się Waszą opinią w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.