Dlaczego ta aplikacja jest taka niestabilna?!


IT, OCZAMI MANAGERA / poniedziałek, 27 lutego, 2023

Czy otrzymała/eś kiedyś od klienta tytułowe pytanie- dlaczego Twoja aplikacja jest taka niestabilna?!

Jeśli tak, to zapewne wiesz, że nie jest to nic miłego. Poniekąd stawia pod znakiem zapytania jakość naszej pracy, nasze zaangażowanie w budowanie dobrego produktu.

Z drugiej jednak strony… z perspektywy klienta wydawać by się mogło, że skoro coś przygotowujemy i przedstawiamy dane funkcjonalności jako gotowe na review, one powinny już takie pozostać na zawsze. Tymczasem bywa, że już przy następnym review lub wcześniejszych testach odkrywamy, że coś innego, co zrobiliśmy w ciągu ostatnich kilku tygodni działa, ale.. popsuły się poprzednie rzeczy. Dlaczego tak właściwie jest?

Jeśli zamiast czytania wolisz oglądać materiał, wejdź w poniższego Youtube’a 😉👇

Baza kodowa cały czas ewoluuje. Zdarza się, że programiści dokładając do niej nowe rzeczy powodują, że te wcześniejsze przestają działać. Wszystko działa przecież tylko i wyłącznie w oparciu o kod źródłowy.

Dodatkowo programiści czasami refactorują kod, a więc zmieniają jego sposób zapisania bez intencji wpływu na zmianę funkcjonalności. Robią to, aby zwiększać jakość techniczną rozwiązań.

My jako osoby z IT to rozumiemy, dla naszych klientów jednak to może nie być oczywiste💁🏻‍♀️ Dlatego warto tłumaczyć💬, przemycać wiedzę o pracy naszego zespołu, zasadach współpracy na długo przed tym, jak rzeczywiście coś przestanie działać i zostaniemy oskarżeni o słabą jakość produktu.

Dochodzimy tym samym do ciekawego wniosku. Jednym z zadań lidera projektu IT w pracy z klientem jest edukowanie o IT. Edukowanie pozbawione kontekstu tłumaczenia się po wytknięciu błędu. Dzięki zbudowaniu obustronnego zrozumienia łatwiej będzie nam przejść również przejść przez trudniejsze okoliczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.