ChatGPT, Sztuczna Inteligencja i Salesforce: gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy i co nas czeka?


IT / sobota, 5 sierpnia, 2023

Chciałabym napisać w miniony wtorek, jednak od tego dnia upłynęło już kilka tygodni. We wtorek 20-go czerwca, miałam okazję uczestniczyć w meetupie organizowanym przez Trailblazer Community Wrocław, na czele z Łukaszem Bujło i Kasią Furtak. Kasię i Łukasza znam już stosunkowo długo, dlatego tym chętniej zagościłam w ich progach. Gościem spotkania był Jakub Stefaniak, VP, Technology Strategy and Innovation, a także Salesforce CTA. Temat prelekcji Kuby od samego początku wydał mi się niesamowicie ciekawy i na czasie, mimo iż wiedziałam, że raczej nie będziemy wchodzić zbyt głęboko w szczegóły. Przynajmniej takiego obrotu spraw się spodziewałam.

Myślę, że możemy zgodzić się co do jednego. Ostatnie 8 miesięcy było dla IT dużą rewolucją. Przynajmniej okiem laika. Wszak sztuczna inteligencja zasilająca słynny chatGPT nie powstała w ciągu ostatniego roku. Rozwój technologii to proces, a dopiero spektakularne efekty wielu mniejszych poczynań uznawane są za krok milowy. Podobnie zresztą było w przypadku słynnego zwycięstwa komputera Deep Blue nad światowym mistrzem Garri Kasparowem w grze w szachy w 1997 roku. Od tego wydarzenia mija właśnie równo 26 lat. Czy również wówczas – AI, które dokonało tego czynu zostało stworzone w latach 90-tych? Absolutnie nie. Technologię, która umożliwiła sztucznej inteligencji tak spektakularne zwycięstwo rozwijano już od lat 40-stych dwudziestego wieku.

Różnica polega jednak na prędkości zachodzenia zmian. Potrzeba było 16-stu lat, aby 100mln użytkowników zaczęło korzystać ze smartfonów. Instagram zebrał taką liczbę użytkowników w ciągu 2,5 roku, chatGPT w 2 miesiące. I teraz, gdy być może wydaje się, że to już szczyt możliwości AI, tak naprawdę wszystko się zaczyna. Transformacja AI, która dzieje się na naszych oczach, dopiero nabiera tempa. Nastaje zupełnie nowa era transformacji cyfrowej.

ChatGPT to oczywiście niejedyne narzędzie będące przykładem sztucznej inteligencji generatywnej (ang. Generative AI). Na rynku dostępne są również między innymi DALLE2, Midjourney, Llama 2. Microsoft wbudowuje GenAI w pakiet MS365, Atlassian ogłasza Atlassian Intelligence, Salesforce Einsteina GPT.

Jak dobrze odnaleźć się w tych zmianach i nie pozostać z tyłu? Odpowiedź jest prosta- zwyczajnie wskoczyć na odjeżdżający właśnie 🚄pociąg, uczyć się, testować i wykorzystywać!

Właśnie dlatego rozpoczynamy w Digitally Her nowy cykl – AI w biznesie🥳🔥🔥 Koniecznie kliknij w grafikę poniżej i dołącz do naszego newslettera, jeśli chcesz otrzymywać co tydzień nową dawkę AI-owej wiedzy!😍💪

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.