Podstawowe typy aplikacji


IT, IT-DLA-ZIELONYCH / czwartek, 8 sierpnia, 2019

Wchodząc w branżę IT warto wiedzieć trochę o jej produktach, a więc aplikacjach. Poniższy wpis pomoże Wam się zapoznać z ich najbardziej popularnymi rodzajami.

Zacznijmy od tego, czym jest aplikacja? Aplikacją nazywamy oprogramowanie oferujące określony zakres funkcjonalności i posiadające interfejs użytkownika, niekoniecznie graficzny.

Aplikacja webowa

Mając na uwadze powyższą definicję aplikacja webowa (ang. web application) jest więc oprogramowaniem (czasem potocznie nazywanym również programem komputerowym), które realizuje te funkcjonalności wykorzystując przeglądarkę internetową (ang. web browser) jako swojego klienta. Klient aplikacji to jej swoiste okno na świat. Inaczej możemy powiedzieć, że jest ona dostępna w przeglądarce internetowej. Aplikacja ta może być bardzo prosta- przykładowo zawierać jeden formularz lub też bardzo złożona- jak aplikacje bankowe, skomplikowane sklepy internetowe i wiele wiele innych. Dla uproszczenia możemy przyjąć, że aplikacje te do działania potrzebują dostępu do internetu. Oczywiście jako programista możemy je uruchomić lokalnie, na własnym komputerze lub też w innej sieci, np wewnętrznej.

Co nam daje aplikacja webowa? Przede wszystkim – dostępność! Gdziekolwiek nie znajdują się nasi użytkownicy, jeśli tylko mają dostęp do internetu i aplikacja jest dostępna publicznie, będą mogli z niej korzystać. Nie muszą mieć dostępu do swojego komputera lub telefonu. Nie jesteśmy więc zależni od systemu operacyjnego komputera czy smarfona, a co najwyżej od typu i wersji przeglądarki internetowej. W tym kontekście warto również, aby aplikacja była responsywna, a więc aby jej layout (układ strony) był dostosowany również do urządzeń mobilnych (smartfonów, tabletów). Co za tym idzie sam interfejs użytkownika powinien być wówczas obsługiwalny przez dotyk, należy więc zrezygnować z rozwiązań nieobsługiwanych na urządzeniach mobilnych. Jednym z takich rozwiązań jest reagowanie na najechanie na element interfejsu myszką (tzw. „on hover”). Więcej o responsywności przeczytacie tutaj.

Inną z zalet jest brak konieczności wykonywania aktualizacji, znanej nam z aplikacji mobilnych czy desktopowych. W tym przypadku obowiązek ten nie spoczywa na użytkowniku.

Zwróćcie również uwagę na istotną różnicę- aplikacja webowa to nie to samo, co strona internetowa. Te dwa pojęcia na co dzień są bardzo często ze sobą mylone. Strona internetowa ma charakter czysto informacyjny, stawia nas w pozycji konsumentów treści. Mówimy o niej często w kontekście statycznych stron html. Możemy więc czytać tekst, słuchać, oglądać prezentowane przez nią pliki video, nie wejdziemy z nią jednak w interakcję, przykładowo nic od niej nie kupisz 😉 W przeciwieństwie do aplikacji webowej, która oprócz prezentowanych treści chętnie przygotuje dla Ciebie transakcję i umożliwi Ci zakup ulubionych produktów.

Aplikacje desktopowe

Zupełnie innym rodzajem aplikacji są aplikacje desktopowe. Zaliczamy do nich aplikacje instalowane bezpośrednio na dysku komputera. Tutaj już musimy liczyć się z wymaganiami systemowymi (np. wersje windows’a lub linux’a), a także sprzętowymi – np. wolne miejsce na dysku.

Aplikacje mobilne

Aplikacje mobilne jak sama nazwa wskazuje są dedykowane na urządzenia przenośne takie jak smartfony i tablety. Tutaj podobnie jak w przypadku aplikacji desktopowych system operacyjny (Android, iOS), a także parametry techniczne urządzenia mają znaczenie.

Tutaj chciałabym Was uczulić na kilka istotnych różnic- aplikacje mobilne można tworzyć na różne sposoby. Stąd też w zależności od rozwiązania technicznego możecie usłyszeć o:

  • aplikacjach natywnych– tutaj mowa o aplikacjach programowanych na z góry określony system operacyjny, możemy więc przygotowywać albo aplikację na Androida, albo na iOSa, tudzież jeszcze inny system operacyjny. Jeśli chcemy, aby nasza aplikacja była dostępna zarówno w androidowym sklepie Google Play jak i w sklepie Apple’a będziemy musieli ją przygotować rozdzielnie= 2 razy.
  • aplikacjach hybrydowych- słusznie nie tylko Tobie rzuciło się w oczy redundantne przygotowywanie dwóch aplikacji natywnych, aby wspierać zarowno Androida jak i iOSa. Stąd powstały aplikacje mobilne działające na kilku platformach jednocześnie- aplikacje hybrydowe. Technicznie stanowią one połączenie aplikacji natywnych z aplikacjami webowymi (możecie usłyszeć o natywnych wydmuszkach opakowujących aplikację webową). Słowa klucz to tutaj Apache Cordova czy Ionic.

PWA – Progressive Web Apps

Patrząc na powyższe podsumowanie trzech najpopularniejszych typów aplikacji być może doszliście do wniosku, że chcąc mieć aplikację dostępną w sieci, na urządzeniach mobilnych, a także posiadającą własną wersję desktopową trzeba przygotować 3 osobne aplikacje. Progressive web apps przychodzi nam tutaj z pomocą. Dzięki nim rozmywają się granice pomiędzy aplikacjami webowymi, a desktopowymi i mobilnymi, gdyż- umożliwiają zapis aplikacji webowej na desktopie komputera lub pulpicie urządzenia mobilnego! Dodatkowo pozwalają na szereg ustawień konfiguracyjnych- między innymi możemy zapewnić „wrażenie” używania aplikacji mobilnej, podczas gdy w rzeczywistości korzystamy z aplikacji webowej. Wrażenie to jest często budowane za pomocą ekranu startowego aplikacji (tzw. splash screena), trybu offline i toolbarów stylizowanych na te rodem z aplikacji mobilnych. Dzięki temu zamiast rozdzielnych aplikacji webowej , mobilnej i desktopowej możemy mieć jedną. I voila!

2 Replies to “Podstawowe typy aplikacji”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.