Jak wejść do IT?


IT, OCZAMI MANAGERA / czwartek, 26 września, 2019

Dzisiejszy artykuł nie wytłumaczy Ci jednego z najbardziej powszechnych pojęć w IT. Nie sprawi też, że lepiej zrozumiesz programistów, ale.. sprawi, że w ogóle się do nich zbliżysz. Odpowie na jedno z najbardziej popularnych pytań. Pytanie, które wraz ze wzrostem popularności tej branży słyszę coraz częściej. Mianowicie: jak wejść do branży IT?

Jeśli wolisz wideo od tekstu, do dzisiejszego artykułu dostępna jest również forma pogadankowa 😉

A tymczasem zaczynamy! 🙂

Rada numer 1: ogólnie zacznij się tą branżą interesować

Nie da się całkowicie zmienić branży, wejść w coś zupełnie nowego przez poznanie punktowe, przeczytanie tylko jednej książki, pójście na jeden kurs. Wiedzę zdobywamy przyrostowo, dlatego daj się w tę branżę wciągnąć, zobacz, czym ludzie się w niej zajmują, jakim językiem mówią. Przeglądaj artykuły, grupy dyskusyjne, czytaj i oglądaj mojego bloga! 😉

Warto, abyś zwiększył świadomość dotyczącą obecności branży IT w codziennym życiu. Zacznij zauważać aplikacje mobilne, z których korzystasz na Twoim telefonie; aplikacje webowe, które towarzyszą Ci w codziennych poczynaniach. Przyjrzyj się, ile nawet prostych w działaniu sprzętów usprawnia Twój dzień. Zauważ elementy Internet of Things. Być może masz w swoim domu jakieś układy inteligentne, np. sterowanie automatyczne światłem, roletami. Zastanów się, jakiego rodzaju algorytm zapewnia prawidłowe funkcjonowanie bankomatu, czy umiałbyś go rozrysować?

Rada numer 2: Znajdź swoją niszę

Branża IT oprócz osławionych wysokich zarobków nęci możliwościami rozwoju i przyjazną atmosferą w biurze. Patrząc na pojawiające się jak grzyby po deszczu oferty pracy, szkoły programowania i meetup’y, ma się wrażenie, że jest to kraina mlekiem i miodem płynąca. Cudowna ziemia obiecana, do której wystarczy się JAKOŚ dostać i później już wszystko samo sie potoczy. Nareszcie nie trzeba będzie się już o nic martwić.

Po części to prawda. IT jako branża ma się obecnie bardzo dobrze, co ma przełożenie również na byt osób w niej pracujących. Pod warunkiem, że rzeczywiście są specjalistami w tym, co robią. I tutaj słowo klucz: SPECJALISTAMI.

Nie wystarczy chcieć wejść do branży IT. Nie wystarczy kupić szerokiej gamy kursów. Trzeba się jeszcze na czymś znać. Zastanów się, którą część IT chciałbyś dla siebie wybrać, w czym chciałbyś się specjalizować. Być może zamierzasz zająć się programowaniem, testowaniem, analizą biznesową? Czy przemawia do Ciebie rola Scrum Mastera, Product Owner’a, Project Managera w projektach IT? Znajdź swoją niszę i poświęć czas, aby odpowiedzieć sobie na pytanie- co jest Twoim celem? W jakim kierunku chcesz zmierzać?

Rada numer 3: poznaj ludzi z branży

Dzięki temu dużo łatwiej będzie Ci ustalić, czego tak naprawdę chcesz się uczyć oraz poczuć, o co w tym wszystkim chodzi. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, naprawdę jest w czym wybierać! W każdym tygodniu organizowane są jakieś meetup’y, techtalk’i czy warsztaty. Wybierz się na jeden z nich i porozmawiaj z uczestnikami. Gwarantuję Ci, że do niejednej rzeczy Cię zainspirują, a jeszcze zwiększysz swoją motywację. Wreszcie na własne uszy usłyszysz, do czego można dążyć. Dodatkowo, być może będziesz miał okazję otrzymać cenne rady od osób, którym już udało się zmienić branżę. Życie jest zbyt krótkie, abyśmy wszystkie błędy popełniali sami! Nawet jeśli w Twojej miejscowości nie odbywa sie zbyt dużo tego rodzaju inicjatyw, poszukaj webinarów czy warsztatów online. Na pewno znajdziesz coś ciekawego! 😉

Rada numer 4: szukaj programów rozwojowych

Obecnie wiele firm z branży IT organizuje akademie i programy rozwojowe, których celem jest pomoc w zmianie branży. Oczywiście zazwyczaj nie jest łatwo się na nie dostać, jednak jest o co walczyć. W trakcie będziecie mieli możliwość pracować z osobami mającymi już doświadczenie w IT. Co więcej, po ich ukończeniu uczestnikom bardzo często proponowane są staże czy też stanowiska juniorskie. Czy nie brzmi to jak sposób, aby zacząć?

Rada numer 5: Idź na targi pracy

Nie ucz się w próżni. Idź na targi pracy i porozmawiaj z rekruterami. Dowiesz się, czego wymaga się od specjalisty, którym zamierzasz się stać. Skonfrontujesz swój aktualny stan wiedzy z tym, czego oczekują firmy na starcie i… jeśli jesteś na to gotowy- zostawisz im swoje CV! Tutaj jednak gwiazdka- nie rozdawaj go na prawo i lewo. Najpierw dobrze się przygotuj. Próba pokonania procesu rekrutacji zmęczeniowo praktycznie nigdy nie przynosi dobrych rezultatów. Z drugiej jednak strony, kiedy już pójdziesz na rozmowę i otrzymasz odpowiedź odmowną koniecznie dopytaj o feedback. Warto wiedzieć, nad czym jeszcze popracować, które kompetencje wzmocnić, by spróbować ponownie.

Rada numer 6: uwierz w siebie i pracuj

Nawet jeślibyś poświęcił bardzo dużo czasu na naukę, bez wiary we własne siły trudno będzie Ci się rozwinąć. Uwierz, że możesz to zrobić, a branżę IT da się zrozumieć. Oczywiście to nie jest zdanie w stylu „uwierz, a będzie Ci dane”. Potrzebna jest jeszcze ogromna doza Twojej pracy i treści na digitally her 😉

A Wy jakie macie sposoby na rozpoczęcie swojej przygody z IT? Podzielcie się nimi w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.