Mając na utrzymaniu chociażby jednego programistę powie Ci to każdy project manager- jedną z rzeczy należących do ich wyprawki jest IDE. Jest to rzecz zero-jedynkowa, koniecznie potrzebna, taka IDE – nie IDE (GO – NO GO). A tak na poważnie- jeśli chcesz napisać jaki tekst, prawdopodobnie otwierasz Worda. Budżety liczysz w Excelu. Zdjęcia obrabiasz w Photoshopie. Podobnie IDE (z angielskiego Integrated Development Environment ) to takie środowisko do programowania.
Co daje IDE?
Pozwala nie tylko po prostu pisać kod. Dodatkowo bardzo często ma zintegrowany formater kodu, który można odpowiednio skonfigurować. Jest również zintegrowane z systemem kontroli wersji (np. Gitem), stąd wszelkie zmiany można przesyłam na repozytorium bezpośrednio tam. Pozwala na debugowanie kodu (*debugowanie, a więc na ten moment śledzenie błędów- dokładniej wytłumaczymy to sobie innym razem). Podpowiada komendy (tzw. auto-completion). Do wielu języków można znaleźć też specjalne plugin’y, które pozwalają generować najczęściej używane frazy za pomocą skrótów klawiszowych (tzw. snippets) . Dzięki IDE w łatwy sposób możemy również znaleźć dany fragment kodu (klasę, metodę) oraz jego użycia. Mało tego, IDE pozwala kolorować kod! 😀 Być może wydaje się Wam to fanaberią, ale w rzeczywistości bardzo ułatwia to programistom pracę. Oczywiście oprócz tego możemy w nim kompilować kod i budować aplikację, ma zintegrowany terminal i konsolę, gdzie logowane (wypisywane) są różnego rodzaju informacje. Czasami kody błędów.
Spójrzcie jak to wygląda w praktyce:
Przykłady IDE
Zapytacie przykłady- jest ich bardzo dużo. Oto rezultat po wpisaniu tego hasła w Google:
Jeśli chodzi o popularność, to dobrą sławą cieszy się firma JetBrains. Pracując w IT, prędzej czy później o niej usłyszycie. To autorzy całej gamy IDE. Począwszy od bardzo popularnego Intellij’a, po Webstorm przeznaczony do Web developmentu czy PyCharm– do programowania w Pythonie. Do programowania w Javie sprawdzi się Eclipse, Netbeans czy też właśnie Intellij. Specjaliści Androida będą sobie cenić Android Studio.
Część IDE jest darmowa, za inne jednak, jak za produkty firmy JetBrains, trzeba płacić. Stąd jedną z pierwszych rzeczy, o które potencjalnie przyjdą Was prosić programiści jako managerów projektów będzie zgoda na kupienie licencji 😉
A jak jest w Waszych projektach? Czego najczęściej używają programiści? Podzielcie się tym w komentarzu!